- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695810 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577648624 |

