- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695810 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577648624 |

