- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Light |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7695810 |
| Weight | 3.953 LB |
| EAN or UPC | 7316577067883 |

